Snestorm venter på søndag

Store dele af landet kan forberede sig på en dramatisk vejrdag søndag. Sådan ser det ud ifølge prognoserne hos vejrtjenesten DMI.

Offentliggjort Sidst opdateret

I de værst ramte områder kan man risikere ikke mindre end 25 centimeter sne - og dertil en stærk vind, som kan omdanne snevejret til snestorm.

Andre steder ventes mellem 10 og 20 centimeter sne.

- Mange steder vil man opleve en ret barsk dag, forudser vagthavende Lars Henriksen, DMI.

Snevejret trækker ind over vestkysten natten til søndag. Ret hurtigt vil det i det vestjyske dog blive mildere, så man lidt op ad dagen nok mere vil få slud eller regn.

Helt så heldig er man ikke i resten af landet.

- Usikkerheden er, hvor stor mildningen bliver og hvor langt den vil udvikle sig, siger Lars Henriksen.

Værst ramt snemæssigt bliver formentlig det nordjyske område. Men der kan også komme pænt med sne i det nordøstlige Sjælland. Jo længere mod øst, jo mere ser det ud til sne i stedet for slud og regn.

- Heldigt det er søndag, siger Lars Henriksen med henvisning til trafiksituationen i københavnsområdet, hvis snemængderne som ventet sætter ind.

Ifølge meteorologerne vil store dele af landet være i farezonen for at få gode portioner sne. Men det er ikke på forhånd let at spå om, præcis hvor man bliver værst ramt.

/ritzau/