- Vi kunne også godt tænke os noget bedre vejr. Det er ikke vores skyld.
Sådan siger meteorolog Michael Jarnvig fra TV2 Vejr om vejrudsigten for næste uge, da sommeren holder sig væk. Der er udsigt til nogle regnfulde og blæsende dage, forklarer han
- Jeg er også træt af dette ustabile vejr. Jeg vil gerne være med i en Facebook-gruppe, der hedder: "Os, der ikke kan gøre noget ved det". Vi må indrette os på det. Der er ikke udsigt til rigtigt sommervejr, siger Michael Jarnvig.
Regnvejret fortsætter med spredte byger, men onsdag tyder på tørvejr. Derimod får mange egne regn torsdag, ligesom fredag og lørdag ser våde ud. Her er prognoserne dog her mere usikre, påpeger han.
Regnen rammer især de østlige egne, mens det blæser mere mod vest.
Vejret domineres af et stort lavtryk over Nordsøen, som suppleres af flere lavtryk sydfra. Det forhindrer et stabilt højtryk, som kan skabe solrigt sommervejr med 20-25 graders varme, oplyser Michael Jarnvig.
Onsdag kan temperaturen snige sig op på 22-23 graders varme, mens det holder sig på 16-18 graders varme torsdag og i weekenden, som kan blive blæsende. Udsigten er til køligt og ustabilt vejr, vurderer han.
Blæsten kommer med et lavtryk sydfra torsdag aften, så det fredag kan blive hård vind eller kuling især i de sydlige og sydvestlige egne, siger Michael Jarnvig.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde