Spærretid for tunge lastbiler ophæves efter regnvejr
På grund af blød asfalt har der været forbud mod at køre med tunge lastbiler på vejene i de varmeste timer.
Det er søndag atter tilladt at køre med tunge lastbiler på de danske veje i de varmeste timer om eftermiddagen.
Vejdirektoratet har således ophævet den spærretid, der tidligere blev indført for at skåne asfalten i tidsrummet fra klokken 12 til 18, hvor høje temperaturer kan gøre asfalten blød. Det skriver DR.
Ifølge afdelingschef Søren Andersen fra Vejdirektoratet er det lørdagens regnvejr og let faldende temperaturer, der har gjort situationen mindre akut.
- Regnen har kølet asfalten ned. Samtidig er lufttemperaturerne faldet en smule, og det hjælper også, siger han til DR.
Hvis det bliver nødvendigt, vil Vejdirektoratet igen indføre spærretid.
- En tør periode i sig selv er ikke alarmerende for belægningen. Men hvis vi ser en kombination af sol og meget høje varmegrader, kan vi blive nødt til at indføre spærretid. Vi følger løbende situationen, siger Søren Andersen.
Spærretiden gjaldt for særtransporter, der for eksempel kører med vindmøllevinger. Når de tunge biler svinger, kan de vride den tunge asfalt op og ødelægge vejen, fortalte områdechefen tidligere til DR P4 Nordjylland.
- Det kan betyde nogle ret store udgifter for os, når vi så skal ud at fræse af og lægge ny asfalt, sagde han.
Sidste gang, der var spærretid på grund af varme, var i 2015.
Søren Andersen forklarer, at asfalt som udgangspunkt er et blødt materiale, som så stivner, når det bliver kølet ned. Men med de høje varmegrader, vi har haft denne sommer, kan asfalten blive blød.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker