Spansk kongepar kommer på statsbesøg i Danmark
Kong Felipe og dronning Letizia af Spanien kigger forbi Danmark om en måneds tid, når de aflægger statsbesøg. (Arkivfoto). Foto: Europa Press/J. Hellín. Pool/Ritzau Scanpix
Kongehuset meddeler, at det spanske kongepar aflægger statsbesøg i Danmark fra 6. til 8. november.
Om en måneds tid får Danmark fint besøg fra Spanien, når det spanske kongepar tager på statsbesøg hos dronning Margrethe.
Kongehuset meddeler, at kong Felipe og dronning Letizia har meldt deres ankomst fra 6. til 8. november i år.
Med sig har de den spanske udenrigsminister og en erhvervsdelegation.
Erhvervsdelegationen kommer med det formål at styrke samarbejdsrelationerne med danske virksomheder, særligt inden for grøn omstilling, medicinalindustrien og shipping.
Det er 43 år siden, at det spanske kongehus senest har været på statsbesøg i Danmark.
Dengang var det Felipes forældre, kong Juan Carlos og dronning Sophia, der lagde vejen forbi.
Førstnævnte var konge i 39 år, indtil han abdicerede i 2014 i kølvandet på historier om utroskab, en stærkt kritiseret jagttur til Botswana, bestikkelsesanklager og en bedragerisag mod hans datter og svigersøn.
Dronning Margrethe kvitterede for statsbesøget dengang ved at besøge Spanien et par år efter.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker