Sportsklub sagsøger Alt for damerne

Dameblad siger, at det har opfundet kvindeløbet. Det har det ikke, mener sportsklubben Sparta, som derfor sagsøger bladet, skriver politiken.dk.

På 19.000 t-shirts, der i disse dage er blevet givet til kvindelige løbere i Fælledparken i København, står der, at Alt for Damerne har opfundet og afviklet kvindeløb siden 1981.

Det har nu fået atletikklubben Sparta til at erklære krig.

Altetikklubben Sparta, der indtil sidste år, var arrangør på kvindeløbet, mener, at Alt for Damerne bruger deres navn i et forsøg på at stjæle Europas ældste kvindeløb fra atletikklubben Sparta, der har afviklet løbet med skiftende sponsorer (heriblandt Alt for damerne) siden 1981.

- Alt for damerne søger på grov illoyal vis at stjæle den goodwill og de løbsdeltagere, som er knyttet til atletikklubben Spartas historiske løb. Dette er helt åbenlyst i strid med markedsføringsloven, og Sparta har da også under en retssag mellem parterne bedt Sø- og Handelsretten om at forbyde Alt for damernes markedsføring. ALT for damernes seneste ulovligheder vil blive inddraget i retssagen, skriver direktør for Sparta Dorte Vibjerg i en pressemeddelelse.

/ritzau/

Alt for damerne tager æren for at have opfundet kvindeløbet, mener sportsklubben Sparta, der nu sagsøger bladet.

Offentliggjort Sidst opdateret