Sprogskoler skal tjekke id på egne elever

Integrationsministeriet går for vidt i sin mistænkeliggørelse af de elever med udenlandsk baggrund, der skal lære dansk på sprogskolerne.

Sådan lyder den anklage, som lederne på sprogskolerne tirsdag rettede mod ministeriet, fordi det har foretaget endnu en stramning af reglerne for de prøver, eleverne går op til.

Når sprogskolerne næste gang holder den såkaldte danskprøve, der er et af kriterierne for at opnå dansk statsborgerskab, skal de nemlig ikke alene vise billedlegitimation i forbindelse med selve prøven.

Også når de senere, typisk ved en dimissionsfest med familiemedlemmer som tilskuere, får udleveret prøvebeviset, skal de vise billedlegitimation, så eksamensbeviset ikke risikerer at havne i forkerte hænder.

Stramningen sker, selv om de fleste af kursisterne har gået på sprogcentret i op til tre år og derfor kender skolens lærere og leder.

Formand for sprogskolelederne, Poul Neergaard, der er leder på Lær Dansk Århus, sammenligner dimissionsfesten med den, gymnasieelever holder, når studentereksamen er i hus.

- Det er en stor ting for eleverne og bør derfor foregå på en respektfuld måde, men ikke ved, at jeg skal stå og give hånd og sige tillykke og så samtidig tjekke identiteten på folk, som jeg og lærerne udmærket kender. Jeg ved ikke, om jeg skal grine eller græde, siger han og tilføjer:

- Man kører det simpelthen ud i absurditeter. Der er nogle af prøvedeltagerne, der kommer ind fra gaden uden at have deltaget i undervisningen, og over for dem er det fair nok at kræve legitimation. Men de, der kommer til dimissionsfesten, har typisk gået på skolen i op til tre år, og dem kender vi ganske udmærket.

Også andre ledere af sprogskoler, som Ritzau har talt med, er kritiske over for den nye stramning.

/ritzau/

Formand for lederne på de danske sprogskoler siger, at Integrationsministeriet går for vidt med ny stramning, som han mener, mistænkeliggør samtlige elever.

Offentliggjort Sidst opdateret