Storm: Københavns Lufthavn varsler forsinkelser
Stormen Alexander kan betyde forsinkelser på flere afgange fredag aften, oplyser Københavns Lufthavn.
Københavns Lufthavn er i gang med at tage sine forholdsregler før stormen Alexander, der forventes at ramme Danmark fredag eftermiddag og aften.
I Kastrup varsler man nu om mulige forsinkelser på afgange efter klokken 19 fredag.
Det skyldes særligt retningen på vinden, fortæller pressevagten i Københavns Lufthavn, Lars Lemche.
- Vi regner med, at der kan komme en del forsinkelser mellem klokken 19 og 23. Stormen og vindstødene har nemlig ændret retning, så vindstødene nu rammer ind i lufthavnen på en meget uheldig måde.
- Det kan give problemer med at fylde brændstof på flyene, når de står helt eksponeret for den hårde blæst. I nogle tilfælde kan det også give problemer med at køre trapper til flyene, siger Lars Lemche.
Han vil ikke sige, om stormen kan komme til at betyde aflysninger.
- Det er for tidligt at sige endnu, men det kan det i værste fald, mener Lars Lemche, der derfor råder folk til at følge med i situationen.
- Jeg vil råde alle, der skal flyve mellem 19 og 23, til at holde sig opdateret på både vores egen hjemmeside og hos det respektive flyselskab, siger han.
Københavns Lufthavn vil give en ny status omkring klokken 17.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde