Storslået Oscarfest blev uden dansk vinder

Foto: Mario Anzuoni /Scanpix

Det var som altid storslået, da det amerikanske filmakademi gav deres prestigefyldte bud på årets bedste filmpræstationer ved Oscar-uddelingen i Hollywood, hvor der desværre ikke blev plads til en dansk vinder.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nikolaj Arcel var nomineret for "En kongelig affære", men da stjerneduoen Jennifer Garner og Jessica Chastain trådte på scenen for at uddele bedste ikke-engelsksprogede film, gemte der sig en østrigsk vinder i konvolutten.

Michael Hanekes "Amour", der egentlig foregår på fransk i Paris, har taget stort set alt i kategorien på vej til Oscar-uddelingen, og hans sejr var derfor ventet.

- Jeg blev ikke overrasket på nogen måde. Jeg vidste, at det ville ske, så jeg var ikke ked af det, siger den danske instruktør til Ritzau, efter at det stod klart, at han måtte gå tomhændet hjem.

Skuespiller og instruktør Ben Affleck kunne til gengæld gå hjem med en Oscar for "Operation Argo", der løb med aftenens hovedpris for bedste film.

Præsidentfruen Michelle Obama overraskede ved at offentliggøre vinderen - til trods for at hun befandt sig i Det Hvide Hus 4800 kilometer fra Hollywood.

Taiwanske Ang Lee blev derimod udpeget som bedste instruktør for filmversionen af bestselleren "Life of Pi", hvor en dreng overlever et skibsbrud på en tømmerflåde, der også er beboet af en bengalsk tiger.

Den pris havde Ben Affleck slet ikke mulighed for at vinde, selvom priserne for bedste film og instruktør i de fleste tilfælde går hånd i hånd. Mange i Hollywood undrede sig da også, da listen af nominerede blev offentliggjort - uden Ben Affleck på den.

De kvindelige skuespillere dukkede som vanligt op i de helt store skrud. I 22-årige Jennifer Lawrence's tilfælde så stort, at hun faldt i den på vej op af trappen for at modtage prisen som bedste kvindelige hovedrolle i Silver Linings Playbook.

På herresiden var der ingen over og ingen ved siden af Daniel Day Lewis, der vandt for titelrollen i Steven Spielbergs "Lincoln".

Det var Daniel Day-Lewis' tredje Oscar. Senest vandt han i 2008 for There Will Be Blood. Han er samtidig den eneste, der har vundet kategorien bedste mandlige hovedrolle tre gange.

Det var heller ingen overraskelse, at Anne Hathaway vandt bedste kvindelige birolle, for sit hjerteskærende portræt af den tragiske skæbne Fantine i musicalfilmen "Les Misérables".

- Det gik virkelig i opfyldelse, lød det fra en lykkelig 30-årige skuespiller, da hun modtog sin gyldne statuette.

Endnu en østriger tog prisen for bedste mandlige birolle, nemlig Christoph Waltz for "Django Unchained".

/ritzau/