Støv gør gæster sløje: Nu sælges støvmasker på Roskilde
Det varme og tørre vejr betyder, at store mængder støv flyver rundt på årets Roskilde Festival.
Den historiske tørke mærkes på årets Roskilde Festival, hvor store mængder støv hvirvles rundt.
Det får nu festivalen til at reagere: Støvmasker tilføjes således til varesortimentet i merchandiseboderne, siger divisionschef Henrik Bondo.
- Det er en historisk tør sommer, så det er ikke noget, vi har arbejdet med før, siger han.
- Vi vil gerne imødekomme det behov, der er. Derfor vil støvmasker fra i dag, når pladsen åbner klokken 17, kunne købes i merchandiseboderne.
Det er ikke normalt, at der sælges støvmasker på Roskilde Festival. Det er særligt for i år, oplyser Roskilde Festivals pressekontor.
Bondo siger til DR Nyheder, at tankbiler vil vande vejene på festivalens campingområde for at få støvet til at lægge sig.
- Når det er muligt, dæmper vi støvet på grusvejene omkring campingområderne med saltvand, som hurtigere binder støvet til underlaget, forklarer han til DR.
Det tørre vejr får flere gæster til at supplere solbrillerne med et tørklæde for munden, så de ikke indånder de store mængder støv.
Hos festivalens samaritter kan man mærke konsekvens af vejret.
- På grund af tørke og støv er det i år særligt øjeninfektioner, forkølelse og halsbetændelse, som gæsterne henvender sig med, oplyser Roskilde Festivals pressekontor.
- De gode råd er at drikke rigeligt med væske, huske at bruge solcreme og passe godt på hinanden.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde