Strandet hvals liv hænger i tynd tråd

Den store finhval, der er havnet på lavt vand i Vejle Fjord, kæmper lige nu for sit liv.

Men chancerne for en lykkelig udgang er ikke gode. Det vil være meget svært at trække den formentlig 30 tons tunge og 15 meter lange hval fri, uden at påføre den skader, siger hvalekspert Carl Christian Kinze.

- Der er ingen i Danmark, der har erfaring med at flytte en 30 tons tung, levende finhval. Det eneste man kan gøre er at holde den våd, men jeg tror ikke man skal gå i gang med en egentlig redningsaktion, siger Carl Christian Kinze, der er medredaktør på hjemmesiden hvaler.dk.

Det er endnu usikkert, om hvalen er strandet ved et uheld, eller om den er syg.

Det lokale brandvæsen er blevet kaldt ud for at sprøjte vand på hvalen og dermed forhindre solen i at gøre skade.

- Hvis den ligger med maven på bunden, så er den dybt presset. Den kan ikke rokke sig, og den vil være totalt stresset. Adrenalinen pumper rundet, og det slipper hvalerne desværre ofte ikke godt fra, siger Carl Christian Kinze.

Hvis hvalen ikke kan slippe fri, mener han, at det mest humane vil være at lade hvalen dø af sig selv i stedet for at aflive den.

- Man skal selvfølgelig mindske lidelsen, men en stranding er en naturlig død for en hval, og man risikerer at påføre den mere lidelse ved en aflivning, siger Carl Christian Kinze.

Ifølge Carl Christian Kinze er det fjerde gang, at finhvaler strander i Vejle Fjord. Senest gang det skete var i 1923, og strandingerne er hver gang sket stort set samme sted.

- Vi ved ikke hvorfor det sker netop her. Det kan skyldes, at Vejle Fjord er et kompliceret og lavtvandet farvand. Det er altid farligt for hvalerne, når de kommer ind i et i farvand, som de ikke er vant til, siger Carl Christian Kinze.

/ritzau/

Chancerne for at den strandede hval i Vejle Fjord overlever er ikke store. Det er farligt at flytte hvalen, som er ekstremt stresset, siger ekspert.

Offentliggjort Sidst opdateret