Sund mad er gevinst for borger og kommune

Krisen har fået de danske forbrugere til at fylde indkøbskurven med sund mad fremfor den usunde variant. Usund mad er nemlig dyrt i Danmark.
Det skriver Jyllands-Posten på baggrund af en analyse, som Danske Bank har lavet.

Tendensen glæder Claus Bakke, medlem af Guldborgsund Kommunes social- og sundhedsudvalg.
Det gavner nemlig både borgerne selv og kommunens pengekasse.
- Det betyder jo, at man skal mindre til lægen, man skal mindre på sygehuset, og man skal have mindre hjemmehjælp. Og det er jo bedre for borgerne, og det er bedre for den offentlige økonomi, siger han. 

Claus Bakke håber, at udviklingen fortsætter på samme måde, så usund mad bliver mere og mere fortrængt af de sunde fødevarer. Det frigiver nemlig ressourcer til andre områder end sygdomsforebyggelse.
- Så kan vi jo prioritere ressourcerne på de gode ting, altså mere på uddannelse og på børn. På den måde kommer vi ind i en god cirkel, og det er lige præcis, hvad Lolland-Falster har brug for, siger han.

Foto: Thomas Borberg/Polfoto

Danskerne vælger i højere grad sund mad fremfor usunde alternative, fordi de sunde varer er billigere. Godt for både borger og kommune, lyder det fra Claus Bakke fra social- og sundhedsudvalget i Guldborgsund Kommune.

Offentliggjort Sidst opdateret