Super-sygehus til debat i Nakskov


Både regionspolitikere og kommunalpolitikere synes at være dybt splittede i sagen om placeringen af et supersygehus på Sjælland. Ni sjællandske kommuner har meldt ud, at de foretrækker en placering i Køge. Lokalt på Lolland-Falster risikerer man at opleve to vidt forskellige indstillinger fra henholdsvis Guldborgsund og Lolland Kommune.

I Guldborgsund hælder man til Køge. I Lolland Kommune har sygehussagen endnu ikke været drøftet i byrådet.

Men her har borgmester Stig Vestergaard imidlertid meldt ud, at han personligt vil foretrække en placering af supersygehuset i Næstved. Venstres gruppeformand på Lolland, Hans Ole Sørensen, siger modsat, at hans umiddelbare fortrukne placering er Køge.

Folketidende holder borgermøde om sygehusplanen på Nakskov Teater i aften klokken 19, og her krydses klingerne mellem borgere og politikere om den fremtidige sygehusstruktur.

Der er et lignende møde i Nykøbing 22. februar i Nykøbing F. Teater.

Foto: Region Sjælland skal have et super-sygehus. Men hvad er fremtiden for Nakskov Sygehus? Det handler debatten også om. Arkivfoto

Kommunernes udmeldinger er vigtige i debatten om supersygehuset.

Offentliggjort Sidst opdateret