Susanne Biers "Hævnen", de seneste måneders største danske filmsucces, er oppe mod 60 konkurrenter i kampen om at blive nomineret til en Oscar i kategorien for udenlandske, ikke-engelsksprogede spillefilm.
Det Amerikanske Filmakademi har netop gjort status for indstillingerne, og flere engelske og amerikanske medier hæfter sig ved den danske films muligheder.
De begrunder det bl.a. med, at "Hævnen" fik en flot modtagelse på sidste måneds festival i Toronto. Desuden har Susanne Bier én gang tidligere været nomineret, i 2006 for "Efter brylluppet".
Men samtidig fremhæver det britiske dagblad The Independent og andre medier flere af de film, som har udmærket sig på store festivaler i de seneste måneder.
Det gælder ikke mindst Mexicos bidrag, "Biutiful" med Javier Bardem, og den franske "Om guder og mænd", der begge deltog i hovedkonkurrencen i Cannes. Her gik Guldpalmen til den thailandske "Onkel Boonmee, som kan huske sine tidligere liv", der også figurerer blandt de 61 titler.
Den tyrkiske kandidat, "Honning", blev belønnet med Guldbjørnen på festivalen i Berlin. Her var der også premiere på Tysklands valg, "Die Fremde", der ligeledes spås gode chancer for en nominering.
De fem nominerede film offentliggøres sammen med de øvrige nomineringer den 25. januar. De vælges blandt en liste på ni film, der præsenteres i ugen før.
I år vandt den argentinske "Øjnenes hemmelighed" Oscar-statuetten i denne kategori.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde