Svært at være ene hane i kurven på studiet

Det er svært at være "ene hane i kurven" på et studie.

Mænd i traditionelle kvindefag som for eksempel sygeplejerske har større risiko for at droppe uddannelsen.

Det samme gælder kvinder, som læser til ingeniører, hvor de mandlige studerende er i overtal, siger en analyse fra AKT, Anvendt Kommunalforskning.

Blandt de fire undersøgte uddannelsesretninger er frafaldet mindst blandt sygeplejerskestuderende, mens frafaldet er størst på ingeniørhøjskoler. Frafaldet er størst det første halve år.

Analysen viser, også, at store skoler, som ligger i byer med mange studerende, generelt har større succes med at holde fast på de studerende.

Undersøgelsen viser desuden, og ikke overraskende, at unge studerende med ringe skolepapirer generelt har større risiko for at falde fra undervejs, når de læser til lærer, ingeniør, sygeplejerske eller pædagog.

/ritzau/

Mandlige studerende vil ikke være alene blandt en masse kvindelige studerende på uddannelsen. Kvinderne vil også helst have kønsfæller på studiet.

Offentliggjort Sidst opdateret