Sygdom med salmonella er mere hyppigt end før corona
Salmonella Enteritidis findes oftere i høns, kyllinger og æg end i fødevarer af anden animalsk oprindelse. Mennesker kan blive smittet ved kontakt med dyr eller fødevarer, som er inficeret med bakterien. (Arkivfoto). Foto: Jørgen Jessen/Ritzau Scanpix
Det største salmonellaudbrud i 2023 i Danmark talte 31 registrerede sygdomstilfælde, viser ny rapport.
1207 gange måtte personer sidste år lægge sig under dynen efter at være blevet smittet med salmonella.
Det fremgår af den årlige rapport for 2023 over forekomsten af zoonoser. Det er sygdomme, der kan smitte fra dyr og fødevarer til mennesker.
Rapporten er udarbejdet i samarbejde mellem DTU Fødevareinstituttet, Statens Serum Institut (SSI) og Fødevarestyrelsen.
I 2022 var der 899 sygdomstilfælde med salmonella. Det er en stigning for tredje år i træk.
Sygdomstilfælde med salmonella var i 2023 mere hyppigt end før coronapandemien, hvor der var 1120 sygdomstilfælde.
Det største salmonellaudbrud i 2023 i Danmark talte 31 registrerede sygdomstilfælde, skriver DTU i en pressemeddelelse.
I alt var der 18 udbrud med salmonella sidste år, hvilket er en markant stigning fra 11 året forinden.
Det stigende antal udbrud ses også andre steder i Europa og følger en generel tendens.
- Vi kan se, at salmonellaen kan kobles til importeret kyllingekød, lyder det fra Marianne Sandberg fra DTU Fødevareinstituttet.
Udbruddene, der er blev registreret i Danmark, er primært med salmonellavarianten Enteritidis. Den findes oftest i høns, kyllinger og æg.
Mennesker kan blive smittet ved kontakt med dyr eller fødevarer, som er inficeret med bakterien.
Luise Muller, der er epidemiolog ved Statens Serum Institut, siger, at det oftest er en infektion, man ser, efter at folk har været ude at rejse.
- Det var derfor overraskende, at antallet af Salmonella Enteriditis-udbrud inden for landets grænser steg fra en til tre om året i 2017 til 2022 til otte i 2023, siger hun i meddelelsen.
Smittekilden til et udbrud var stegt kyllingekød til kebab. Netop det udbrud var en del af et internationalt udbrud og talte over 200 patienter i 13 lande.
Der er ingen indikationer på, at danskproducerede æg eller kyllingekød var årsag til det salmonellaudbrud.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet