Syge børn vælter læsset

Foto: Valery Bushukhin

Undersøgelse: Syge børn er det største problem for familiebalancen

Offentliggjort Sidst opdateret

Når børnene vågner med feber og ondt i halsen for tredje dag i træk, kæntrer hverdagen for mange danske børnefamilier.
Det viser en endnu ikke offentliggjort undersøgelse fra Epinion, skriver Fagbladet FOA.

I undersøgelsen svarer knap en tredjedel - 30 procent - af danske forældre lige fra sosu-assistenter, økonomer og jurister til skolelærere, at syge børn er det største problem for balancen mellem familie- og arbejdsliv.

Undersøgelsen er lavet for LO, FTF, Djøf, IDA og Dansk Magisterforening, der tilsammen repræsenterer omkring halvanden million lønmodtagere.

- Når så mange på tværs af faggrupper siger, at det er et problem med syge børn, er det en problemstilling, vi skal tage alvorligt, siger Joan Prahl, forbundssekretær i FOA og medlem af Familie- og Ligestillingspolitisk udvalg i LO.

Hun mener, at forældre er overladt til løsninger, der ikke er i orden.

- Folk tvinges til at finde løsninger, som kun giver dårlig samvittighed, for eksempel at melde sig selv syge eller efterlade deres børn halvsløje i daginstitution. Det er ikke fair, siger Joan Prahl.

Pædagog Lene Nørgaard Schultz har to piger på 4 og 7 år og er for nylig blevet skilt.

- Det sætter et ekstra stort pres på mig som mor og børnenes far, da vi jo står mere alene om det, når børnene bliver syge. Min datter på 4 år har endnu ikke haft skoldkopper, så jeg venter bare på det sker. Det kan jo tage mellem en uge og 10 dage, siger hun.

Problemet fylder også hos akademikere som økonomer og jurister, hvor løsningen ofte er at arbejde om aftenen, på skift eller hjemme, siger Sara Gundelach Vergo, formand for Djøf offentlig.

- Nogle er så heldige at have bedsteforældre, der er gået på efterløn, men dem bliver der jo færre og færre af, så det er noget, der stresser folk rigtig meget. De synes, det er møgubehageligt at stå om morgenen og skændes om, hvem der er mest vigtig på arbejdet, fordi ungerne igen er syge. Det er en heftig stressfaktor.

I Sverige har forældre en lovsikret ret til 120 sygedage per barn årligt. Forældrene bruger i gennemsnit 8 dage per barn fra 1-11 år, viser tal fra den svenske Försäkringskassan.

- Vi burde kigge noget mere til Sverige, hvor det er legalt og naturligt, at børn bliver syge - for det gør de jo, siger forbundssekretær i FOA Joan Prahl.

Formand for FOA Dennis Kristensen vil gøre børns sygedage til en ret, der ikke skal vurderes hos arbejdsgiveren. Derudover vil han have indført, at den dag, hvor barnet ringes hjem fra institution, ikke tæller som en sygedag.

- Børnefamilierne er stærkt pressede i disse år, og arbejdsgiverne må have en interesse i, at medarbejderne kan koncentrere sig om opgaverne, når de er på arbejde, og om børnene, når de er syge, siger Dennis Kristensen.

Michael Ziegler, formand for KL?s Løn og personaleudvalg, ønsker ikke at kommentere undersøgelsen, men skriver blandt andet til Fagbladet FOA.

- Jeg synes faktisk, at vi på mange måder, gennem de ordninger som allerede eksisterer, har gode muligheder for at tage hånd om børnene, når de er syge.

I alt har 2.006 forældre med børn på fem år eller derunder svaret i undersøgelsen.