Traumatiserede flygtninge mærker intet til den to måneders
behandlingsgaranti, der trådte i kraft inden for psykiatrien i januar 2010.
En ny opgørelse fra Dansk Flygtningehjælp viser, at de stadig må vente op til halvandet år på behandling.
- Det er bekymrende, at behandlingsgarantien ikke virker i forhold til
traumebehandling. Der er ikke den fornødne kapacitet på behandlingscentrene, siger Mette Blauenfeldt, som er leder af Center for Udsatte i Dansk Flygtningehjælp.
Godt 30 procent af de flygtninge, der kommer til Danmark, er traumatiserede, skønner Dansk Flygtningehjælp.
- Det har meget store menneskelige omkostninger, at de ikke hurtigt får den rette hjælp, og på sigt bliver det en hæmsko for en vellykket integration, siger Mette Blauenfeldt.
Dansk Flygtningehjælp har gennemgået ventelisterne på 14 rehabiliteringscentre i Danmark. Kun tre lever op til
behandlingsgarantien. Af dem er kun et finansieret gennem
sundhedsloven, så i realiteten lever kun et center op til garantien.
Enkelte steder er ventetiden nedbragt, men opgørelsen viser, at de fleste centre har et godt stykke vej op til målsætningen på de to måneders ventetid. Generelt ligger ventetiden på mellem 6 og 14 måneder.
Traumer bliver kun værre med tiden, hvis de ikke bliver behandlet, og samtidig risikerer man, at problemet spreder sig til næste generation.
- Traumatiserede forældre mangler ressourcer til at give deres børn den tryghed, omsorg og støtte, som de har brug for, siger Mette Blauenfeldt fra Dansk Flygtningehjælp.
Ventelisterne er blevet nedbragt fra 1000 mennesker i foråret 2009 til 882 i foråret 2010. Det er langt fra nok til at overholde behandlingsgarantien, men garantien er endnu meget ung.
- Selvfølgelig er det hurtigt at kritisere behandlingsgarantien, men man må jo konstatere, at der er langt fra 2 måneder til halvandet år. Der bør ske noget, siger Mette Blauenfeldt.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde