Viggo Jensen var med til at vinde Champions League med Bayern München i 1974. Han står bagest som nummer tre fra højre. Ved siden af står Franz Beckenbauer. (Arkivfoto). Foto: Uncredited/Ritzau Scanpix
Viggo Jensen, der torsdag 15. september fylder 75 år, har efter mange år i fodboldverdenen genoptaget skakkarrieren. Der er plads til forbedring, mener han.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Han har viet næsten hele sit voksne liv til professionel fodbold, men gør det ikke længere.
Den tidligere professionelle fodboldspiller og mangeårige fodboldtræner Viggo Jensen, der torsdag 15. september fylder 75 år, stoppede efter eget ønske i superligaklubben Silkeborg i marts. Her havde han i en årrække udarbejdet grundige analyser af, hvordan holdets kommende modstandere skulle spille.
- Det var mit eget valg at stoppe. På et eller andet tidspunkt skulle det jo ske. Der ligger jo meget arbejde i at lave de analyser, så det var meget naturligt for mig at stoppe.
- Jeg var i forvejen i gang med en nedtrapning. Det er jo næsten ti år siden, jeg var træner. Nu ser jeg kun de fodboldkampe, jeg har lyst til, siger Viggo Jensen.
På bagkant af en karriere som fodboldspiller på højeste niveau, blandt andet i Bayern München og på det danske landshold, blev vestjyden fodboldtræner.
Annonce
Det var han i over 30 år, og i størstedelen af tiden var han cheftræner - ofte en højlydt og ilter en af slagsen. "For helvede mand", har de fleste af hans spillere nok hørt ham råbe hæst hundredvis af gange.
I to andre trænerroller har han haft en andel i to af tidens største danske fodboldmirakler.
Viggo Jensen er kendt for sit iltre temperament på sidelinjen under fodboldkampe. (Arkivfoto). Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
I 1992 var Viggo Jensen cheftræner for det danske U21-landshold. Men under EM var han en del af Richard Møller Nielsens trænerteam, hvor vestjyden før kampene analyserede modstanderens styrker og svagheder.
To år senere var han assistenttræner under "Miraklet i Madrid", hvor OB sendte Michael Laudrup og resten af Real Madrids hold ud af Uefa Cuppen med en højst overraskende 2-0-sejr på Bernabeu.
Efter en trænerkarriere, der blandt andet inkluderede seks oprykninger til den bedste række, valgte Viggo Jensen at stoppe som træner i 2013 efter at være rykket ud af Superligaen med Silkeborg.
Han slap dog ikke fodbolden, men fortsatte med at lave modstanderanalyser for Silkeborg og Færøerne. Også det har fået en ende, men han forsøger stadig at analysere sig frem til succes efter at have genoptaget en gammel passion. Skak.
- Jeg spiller ikke i en decideret skakklub, men der er en café i Odense, hvor man kan mødes og spille skak. Der kan man komme, når man har tid. Det synes jeg godt om.
- Jeg spillede også en del som ung, og nu har jeg så genoptaget spillet, og jeg har fundet ud af, hvor dårlig jeg egentlig er til det, siger Viggo Jensen.
Heldigvis kan teknologien sørge for passende modstand.
- Skakken har ikke været igennem helt samme udvikling som fodbold, men computeren har jo gjort sit indtog, så den kan jeg jo bruge til at spille mod alle mulige, der har samme niveau som mig selv, siger Viggo Jensen.
Seneste artikler
Forsvaret til angreb i yacht-sag: Billeder kan have fået forkerte datoer
Første læge i ny klinik: Vil gøre en forskel dér, hvor behovet er størst
Mangler en halv milliard: Inviterer borgerne til møde
Nu kommer den i udbud: Skal tidligere skole være din?
Fløjet til Rigshospitalet: Bil og motorcykel i sammenstød
Mest læste artikler
Ung kvinde kørte i vandet: Mistede herredømmet over bilen
Hus fra bondestenalderen fundet på Falster
Legendarisk natklub genopstår: Nu vil venner og familie føre den videre
Fløjet til Rigshospitalet: Bil og motorcykel i sammenstød
Skabte uro i lægeklinik