Talsmand: Endelig er Gaddafi færdig

- Det er en stor glædens dag.

Den dansk-libyske oppositionspolitiker Ibrahim Mousa Said Grada er glad for, at det nu endelig ser ud til at være lykkedes oprørerne at få bugt med Libyens præsident, Muammar Gaddafi, og hans styre.

- Nu kan jeg se, at Gaddafi er færdig. Efter 42 år. Hans søn er taget til fange, siger Ibrahim Mousa Said Grada, der er repræsentant for Libyens Nationale Overgangsråd i Danmark.

Flere arabiske tv-stationer rapporterer søndag aften, at Gaddafis præsidentgarde har nedlagt våbnene og overgivet sig til de libyske oprørere. Samtidig er Gaddafis søn, Saif al-Islam, blevet taget til fange af oprørerne.

- Jeg er rigtig glad for, at Gaddafi er væk, og at mange års hårde kamp mod ham er slut, siger Ibrahim Mousa Said Grada.

- Nu er det tid til at se frem. At aflevere våbnene og starte demokratiet.

Talsmanden retter samtidig en tak til Danmark for at have støttet den libyske opposition i kampen mod Gaddafi.

/ritzau/

Talsmanden for det libyske overgangsråd i Danmark er glad for, at Libyen endelig er sluppet af med Gaddafi.

Offentliggjort Sidst opdateret