Tandlægeforeningen vil ikke længere stå på mål for kæder
Det er Tandlægeforeningen, som på vegne af regionerne behandler ansøgninger om såkaldte ydernumre. Kun med et sådant i hånden kan en tandlæge modtage skattekroner for sit arbejde. Foto: Free/Colourbox/arkiv
Free/Colourbox/arkiv
Tandlægeforeningen vil ikke være den myndighed, som blåstempler klinikker til at få offentlige tilskud.
Ganske usædvanligt beder Tandlægeforeningen nu om at få mindre indflydelse.
Det skriver Jyllands-Posten.
Det sker, som følge af at tandlægekæder de seneste år har erobret stadig større markedsandele.
Blandt andet har tandlægekæden Dentist.dk med en hidtil ukendt manøvre opkøbt 20 klinikker og samtidig fastholdt millioner i sygesikring.
Det er Tandlægeforeningen, som på vegne af regionerne behandler ansøgninger om såkaldte ydernumre. Kun med et sådant i hånden kan en tandlæge modtage skattekroner for sit arbejde.
Men kædernes indtog har gjort området så komplekst, at Tandlægeforeningen ikke ser sig i stand til både at vejlede sine medlemmer og samtidig tage stilling til, om medlemmerne er berettiget til at modtage ydernumre.
Det fremgår det af et nyhedsbrev fra Tandlægeforeningens Klinikejerudvalg.
Jyllands-Posten har de seneste uger kunnet berette om skjulte kontrakter mellem tandlæger og kæden Dentist.dk.
Dentist.dk betaler gerne flere millioner for en tandlægeklinik. Det sker dog på betingelse af, at tandlægen tilbagekøber 50,1 procent af klinikken for 50.000 kroner og driver den som et interessentskab.
På den måde fortsætter tandlægen på papiret som ejer, så pengene fra sygesikringen ikke forsvinder. Men i en fortrolig kontrakt mellem parterne bliver tandlægens selvstændighed kraftigt indsnævret.
Det kan ifølge en række eksperter være i strid med overenskomstens krav om, at tandlægen skal være selvstændig og have den reelle bestemmende indflydelse.
At Tandlægeforeningen ønsker at slippe for myndighedsopgaven er nyt for Danske Regioner.
- Så længe nogen kan huske, har Tandlægeforeningen stået for det. Men hvis de mener, at det er blevet for komplekst, går jeg ud fra, at de bringer det op ved de forestående overenskomstforhandlinger, siger Bo Libergren (V), der er regionsrådsmedlem i Syddanmark.
Efter sommerferien skal han være regionens forhandler, når der skal laves en ny overenskomst med tandlægerne.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde