En nedbrud på TDC's net skaber store frustrationer for medierne, som arbejder på højtryk for at dække folketingsvalget.
En teknisk fejl betyder, at 20.000 til 40.000 personer i Storkøbenhavn siden klokken 17.20 har været afskåret for at bruge ip-telefoni, bredbånd og mobiltelefoner.
Fejlen berører også TDC-kunder, der får deres tv-signal via telefonstikket.
Nedbruddet skaber samtidig store problemer for medierne, der har svært ved at kommunikere med de mange folk, der er i marken.
- Det er nærmest ubærligt. Man kunne ikke forestille sig et værre tidspunkt, siger en tydeligt frustreret Christian Lindhardt, redaktionschef for politiken.dk.
- Vi kan ikke komme i kontakt til vores folk og fotograferne. Der findes ikke noget som helst tidspunkt, hvor vi har så mange folk på arbejde ude i byen på en gang som lige nu. Og vi kan ikke kommunikere med dem, siger Christian Lindhardt.
Så I håber fejlen hurtigt bliver rettet?
- Det kan du bande på.
Nedbruddet har også ramt det nationale nyhedsbureau Ritzau, der døjer med samme problemer som Politiken.
- Vi har meget vanskeligt ved overhovedet at komme i kontakt med vores journalister ude i marken lige nu, siger redaktionsleder Anders Troels Damgaard.
TDC opdagede fejlen klokken 17.20 og kan ikke sige, hvornår fejlen er udbedret.
- Der er ikke tale om, at et kabel er gravet over eller noget i den stil. Fejlen beskrives som en form for routerfejl, siger pressechef Lasse Bastkjær Jensen.
Fastnettelefoni er ikke berørt af fejlen.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker