Teateranmelder Henrik Lyding er død - 62 år
Henrik Lyding ses her sammen med dronning Margrethe, balletmester Peter Bo Bendixen og direktør Lars Liebst til et pressemøde på balletten "Nøddeknækkeren" i 2012. Foto: Keld Navntoft/Ritzau Scanpix
Keld Navntoft/Ritzau Scanpix
Henrik Lyding var indtil sin død anmelder for Jyllands-Posten og sad i juryen, som uddeler Årets Reumert.
Teateranmelder og instruktør Henrik Lyding er død, 62 år gammel.
Det skriver BT og Jyllands-Posten.
Anmelderen døde mandag aften af en hjerneblødning.
Henrik Lyding arbejdede helt frem til sin død som teateranmelder for Jyllands-Posten, studievært i Teatermagasinet på DK4 og som instruktør og dramaturg på Pantomimeteatret i Tivoli.
På teatret i Tivoli arbejdede han ifølge Jyllands-Posten løbende tæt sammen med dronning Margrethe om hendes balletter og scenografiske projekter på teatret.
Foruden disse job var han medlem af juryen, som uddeler teaterprisen Årets Reumert.
Henrik Lydings anmelderkollega Lars Wallenberg fra Børsen har over for Jyllands-Posten mange rosende ord om anmelderen.
- Henrik havde nok Danmarks skarpeste og mest vittige teateranmelder-pen og er den eneste teateranmelder i historien, hvor en skare af teatre på landsplan nægtede at reklamere i diverse aviser, hvis det ikke var Henrik, der anmeldte deres forestillinger, dette til trods for at Henrik ikke var bleg for også at give en sønderlemmende kritik, siger han til avisen.
Jyllands-Postens kulturredaktør, Peter Rosendal, betegner Henrik Lydings bortgang som et meget stort tab for dansk teaterkritik i almindelighed og for Jyllands-Posten i særdeleshed.
På Facebook skriver sanger og skuespiller Maria Lucia, at hun er trist over at høre nyheden om Henrik Lydings død:
- Mange gange har han skrevet ord om mig og de forestillinger, jeg har medvirket i, og jeg takker ærbødigt for dem alle!
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker