I årevis har diskussionen om familiesammenføringer drejet sig om dansk-tyrkere, der hentede en ægtefælle fra den anatolske højslette til Danmark.
Nu er tyrkerne blevet overhalet af thailænderne, og debateksemplet skal måske ændres til at være en dansk mand med en thai-kone. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Mens 342 tyrkere i første halvår 2010 søgte om sammenføring, afleverede 370 thailændere en ansøgning.
Den thailandske fremgang skyldes, at omfanget af thai-kvinder i Danmark har nået en "kritisk masse".
- De kan hjælpe hinanden med at finde mænd, med at komme herop og med at begå sig i det danske samfund, forklarer socialantropolog Sine Plambech fra Dansk Institut for Internationale Studier, som i en årrække har forsket i thailandske kvinders migration.
En del af sammenføringerne handler om veluddannede kvinder fra Bangkok, som har forelsket sig i en udstationeret dansker. De fleste af kvinderne kommer imidlertid fra den nordøstlige Isan-provins, som er Thailands fattigste område.
En stor del af de dansk-thailandske ægteskaber går i stykker efter få år.
- Der er mange fine ægteskaber, men cirka 65 procent bliver skilt. Det kan være svært at være gift med én fra en kultur, der er meget anderledes end ens egen, og forventningerne til ægteskaberne kan ofte være meget forskellige, siger Sine Plambech til Jyllands-Posten.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde