Tidligere K-formand skal sørge for danskernes el og gas
Lars Barfoed, der er tidligere formand for Konservative, bliver ny bestyrelsesformand for energinet.dk.
Det skriver Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet i en pressemeddelelse. Foto: /ritzau/Mads Nissen/arkiv
/ritzau/Mads Nissen/arkiv
Den tidligere formand for Konservative Lars Barfoed bliver ny bestyrelsesformand for Energinet.dk.
Lars Barfoed, der er tidligere formand for De Konservative, bliver ny bestyrelsesformand for energinet.dk.
Det skriver Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet i en pressemeddelelse.
Lars Barfoed kommer med jobbet til at stå i spidsen for den offentlige virksomhed, der har ansvaret for danskernes forsyningssikkerhed for el og gas.
- Energinet.dk løfter opgaver med stor betydning for det danske samfund. Arbejdet er interessant, og jeg glæder mig til at bidrage som formand for virksomhedens bestyrelse, siger han ifølge pressemeddelelsen.
Pladsen som bestyrelsesformand blev ledig, fordi den afgående formand, Kim Andersen, har trukket sig for i stedet at blive generalkonsul i Flensborg.
Selskabet ejer og driver det overordnede højspændingsnet, gastrans-missionsnet, to gaslagre og dele af det danske gasdistributionsnet.
Siden Energinet.dk blev dannet i 2005, er de danske el- og gasnet blevet udbygget og er i dag yderligere forbundet til nabolandene.
I takt med, at EU's indre marked for energi udvikler sig, bliver forbindelserne mellem landene udbygget. Energinet.dk er blandt andet i gang med at bygge nye elforbindelser til Holland og Tyskland.
Det er energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V), der har udpeget Lars Barfoed som ny formand.
Lars Barfoed er uddannet jurist og direktør for public affairs i kommunikationsfirmaet Primetime. Lars Barfoed har tidligere været direktør i Finansrådet.
Derudover er han tidligere medlem af Folketinget, minister og formand for Det Konservative Folkeparti.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde