Problemerne med den digitale tinglysning har i den seneste tid hobet sig op. Dansk Byggeri skønner, at problemerne har kostet danskerne op imod en milliard kroner i tab.
Alligevel har direktøren for Domstolsstyrelsen, Adam Wolf, modtaget over en kvart million i bonus over en periode på tre år. Dertil kommer den almindelige årsløn på 1,2 millioner.
- Når man sidder med det overordnede ansvar for så stort et problem og stadig få en bonus, så kan man godt nok tillade sig meget, siger forbrugerordfører Benny Engelbrecht (S) til business.dk.
Direktøren for Domstolsstyrelsen, der administrerer den digitale tinglysning, fik bonusser på 100.000 kroner i 2007, 75.000 i 2008 og 90.000 i 2009, viser oplysninger Computerworld har gravet frem.
Implementeringen af den digitale tinglysning har givet store problemer og tab for advokater, huskøbere og andre, der skulle bruge systemet, og netop det faktum får socialdemokraterne til at tabe kæben.
- Borgerne må jo tænke: "Mens jeg bliver taget et vist sted og taber penge på det, så får ham med ansvaret bonus for det", siger Benny Engelbrecht (S).
Bonusserne, der uddeles ud fra en såkaldt resultatkontrakt, styres af Domstolsstyrelsens bestyrelsesformand Niels Grube.
- Det er min opfattelse, at Adam Wolf har ydet en meget stor og dygtig indsats. Jeg ved, at hele bestyrelsen deler min bedømmelse af Adam Wolfs indsats, siger han.
Men det giver socialdemokraterne ikke meget for, selvom Adam Wolf ikke kun har ansvaret for tinglysningen.
Benny Engelbrecht mener til gengæld, at sagen giver anledning til at se på, hvordan resultatkontrakterne sammensættes, for han anfægter ikke, at Adam Wolf rent kontraktligt er berettiget til bonussen.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde