To anholdt for softgun-skyderier

To mænd havde en softgun i bilen. Politiet har fået omkring 20 anmeldelser fra folk, der blev beskudt med gummikugler fra forbikørende bil.

Politiet har anholdt to mænd efter endnu en episode, hvor tilfældige fodgængere og cyklister er blevet beskudt med gummikugler på Københavns vestegn.
Politiet modtog i løbet af tirsdagen omkring 20 henvendelser fra borgere i Hvidovre og Gladsaxe, som de seneste dage er blevet beskudt med de såkaldte softguns, der skyder med små hårde gummikugler.
- Det er især gået ud over ældre mennesker, og de bliver selvfølgeligt enormt forskrækkede, siger vagtchef Charlotte Skovby hos Københavns Vestegns Politi.
Den seneste episode fandt sted i Hvidovre, hvor politiet kunne anholde de unge to mænd, som havde en softgun i bilen. De sigtes nu for at forvolde fare for andre og vil muligvis onsdag blive stillet for en dommer, siger vagtchefen.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret