Trådløs faldalarm hjælper de ældre

Ældre danskere behøver ikke mere ligge hjælpeløse på fortovet, hvis de falder uden for hjemmet. En trådløs faldalarm, fastgjort i et bælte, vil via SMS automatisk alarmere myndighederne med GPS-koordinater, hvis den ældre skulle falde uden for sit hjem. Den lille alarm skal nedsætte antallet af skader på grund af faldulykker, håber faldalarmens ophavsmænd fra Ingeniørhøjskolen i Århus.

- Med faldalarmen vil vi gøre det tryggere for ældre at bevæge sig uden for hjemmet uden at være bange for at falde og ligge hjælpeløs på gaden i flere timer, siger studerende Thomas Vogel fra Ingeniørhøjskolen i Århus i en pressemeddelelse.

Faldalarmen, der skal placeres i den ældres bælte eller i en lomme kan i modsætning til de eksisterende alarmer på markedet alarmere læge, plejehjem eller pårørende, selvom den ældre falder uden for hjemmet.

- Ifølge de seneste tal er op mod 60 procent af danske ældre hvert år udsat for faldulykker, og en betragtelig del af de ældre skal efterfølgende indlægges på hospitalet med eksempelvis brækket hofte eller håndled. Hvis myndighederne alarmeres øjeblikkeligt, vil skaderne kunne mindskes, fordi den ældre kommer under behandling med det samme, siger Thomas Vogel.

De studerendes vejleder, lektor Stefan Wagner, mener at projektet kan spare samfundet mange udgifter i forbindelse med behandling af ældre.

/ritzau/

En trådløs faldalarm i bæltet kanl alarmere myndighederne, hvis dældre falder uden for hjemmet. Akut behandling kan nedsætte skadens omfang betydeligt.

Offentliggjort Sidst opdateret