Truslen for cyberspionage er meget høj

Offentliggjort Sidst opdateret

* Hver år udkommer Center for Cybersikkerhed med en vurdering af cybertruslen mod Danmark.

* Af den seneste vurdering fremgår det, at truslen for cyberspionage er "meget høj". Truslen er koncentreret om udenrigs- og sikkerhedspolitiske forhold såsom Arktis, Nato og EU.

* Truslen fra cyberkriminalitet mod Danmark er også "meget høj". Det vurderes, at langt de fleste cyberkriminelle fortsat er økonomisk motiverede.

* Truslen fra cyberaktivisme mod Danmark er "høj". Det er således sandsynligt, at danske virksomheder og myndigheder vil blive ramt af aktivistiske cyberangreb på kort sigt.

* Trusselniveauet for destruktive cyberangreb er blevet hævet fra "lav" til "middel". CFCS vurderer, at det er muligt, at blandt andet organisationer i Danmark vil blive udsat for sådanne angreb.

Kilde: Center for Cybersikkerhed.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.