Det tynder ud i lægebestanden i udkantsområderne i Danmark. Flere tusinde danskere har ingen fast læge, og det betyder samtidig, at de ikke kan få et nyt gult sygesikringsbevis, når det gamle udløber, skriver DR Nyheder.
En ny opgørelse fra Danske Regioner viser således, at 2000 danskere mangler en fast læge og må tage til takke med skiftende vikarer.
Derudover er omkring 250 borgere på Lolland og i Nordjylland helt lægeløse. Det er kun i tilfælde af akut sygdom, at de såkaldte spøgelsespatienter må henvende sig til en praktiserende læge.
Problemet, der er støt voksende, skyldes blandt andet, at det er svært at lokke nye praktiserende læger til de yderste dele af Danmark. Langt de fleste unge læger vil nemlig hellere være i storbyerne. Og hos de læger, der stadig holder ved i udkantsområderne, meldes der om "alt optaget".
I Rødby Kommune i Region Sjælland er der 150 lægeløse borgere. Det er dybt beklageligt og helt utilfredsstillende, siger Mette Møller, som er formand for de Praktiserende Lægers Organisation i Region Sjælland.
- Danmark har et unikt system omkring den praktiserende læge. Det er her, man først henvender sig, og vi kender vores borgere. Hvis en patient går for længe rundt med symptomer, risikerer sygdommen at udvikle sig og blive opdaget for sent, siger Mette Møller til DR Nyheder.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub