Mens man i Danmark bekymrer sig om hjerneflugt, fordi mange kloge, danske hoveder vælger en karriere i udlandet, viser en rapport fra Videnskabsministeriet, at stadig flere forskere fra udlandet jagter stillinger på danske universiteter.
Flere end en tredjedel af de 3300 nyansatte professorer, lektorer og adjunkter, der i perioden 2007-2009 blev ansat, var udenlandske statsborgere, og 60 procent af de opslåede videnskabelige stillinger havde mindst én udenlandsk ansøger.
I perioden 2004-2006 udgjorde udenlandske statsborgere 12 procent af de nyansatte, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
- Vi har brug for internationale forskere, der kan bidrage til ny viden, og dette er en anerkendelse af dansk forsknings høje kvalitet, siger videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K),
Hun peger på, at ministeriets forskningsbarometer for få måneder siden viste, at danske forskere er blandt de mest citerede i verden.
Formanden for Danske Universiteter Jens Oddershede siger:
- Det drejer sig om at ansætte de bedste forskere, og udvalget er større uden for Danmarks grænser.
- Nobelpristagere kommer ofte fra et amerikansk universitet, men forskerne bag prisen kan være fra et asiatisk eller europæisk land. Den udvikling er vi i gang med at vende.
Martin Bendsøe, dekan for internationalisering på DTU, forklarer, at tallet er resultatet af flere års rekruttering i udlandet.
Stillinger bliver slået op i internationale medier, ansatte rejser ud til konferencer for at pleje et internationalt netværk, og forskere forsøger at blive en del af internationale forskningsprojekter.
- Det er ikke et mål i sig selv, at en ny forsker har et udenlandsk pas, men det er klart, at hvis vi kan rekruttere fra hele verden, vil det løfte kvaliteten i ansøgerfeltet
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde