* 35,9 procent af de biseksuelle mænd og 31,1 procent af de biseksuelle kvinder har grundskolen som højest gennemførte uddannelsesniveau. For de homoseksuelle kvinder gælder det for 9,1 procent og 22,5 procent af de homoseksuelle mænd.
* 27,8 procent af de biseksuelle har forladt en videregående uddannelse på baggrund af stress, depression og lignende. 21,5 procent af de homoseksuelle angiver det samme.
* 22,1 procent af de biseksuelle kvinder og 25,8 procent af de biseksuelle mænd har inden for tre år af økonomiske grunde været forhindret i at leve et almindeligt liv. Det samme gør sig gældende for 20,1 procent af de homoseksuelle mænd og 15,5 procent af de homoseksuelle kvinder.
* 31,7 procent af de biseksuelle kvinder er inden for de seneste tre år blevet behandlet med psykofarmaka. Det samme er tilfældet for 16,6 procent af de homoseksuelle kvinder.
Kilde: Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, Vive.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub