Uheld har givet enkelte køer på stor rejsedag

23. december er en stor udrejsedag, hvor mange drager mod familie og venner for at fejre jul. (Arkivfoto). Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Et uheld på motorvej gav en forholdsvis stor forsinkelse. Men generelt har dagen været uden massive problemer.

Offentliggjort Sidst opdateret

Juletrafikken på den store rejsedag lillejuleaften har indtil videre forløbet uden de helt store problemer.

Dog har der i eftermiddagstimerne været enkelte uheld, som har medført køer. Det fortæller Martin Rytoft, som er vagthavende i Vejdirektoratets trafikcenter.

- Vi har haft lidt udfordringer på Køge Bugt Motorvejen tæt på Solrød. Flere biler var stødt sammen i sydgående retning, og det har trukket en del kø.

- Det tog lidt tid at få ryddet op og få bilerne trukket ind til siden og kørt væk. Og det har givet en forholdsvis stor forsinkelse i eftermiddagstimerne, siger han.

På et tidspunkt var der over en halv times forsinkelse, men omkring klokken 17 var der tale om omkring fem minutters ekstra køretid.

Martin Rytoft fortæller også, at der har været et uheld på E20 ved fynske motorvej omkring Odense, som gav lidt kø hen over eftermiddagen.

Han forventer en rolig aften med et "fint flow" i trafikken.

- Vi forventer ikke større forsinkelser, men det er stadig en god idé at holde sig opdateret om trafiksituationen, inden man kører, siger han.

Også hos DSB er togtrafikken forløbet rigtig fint i eftermiddagstimerne, fortæller informationschef Tony Bispeskov.

- Cirka ni ud af ti passagerer er kommet frem til tiden. Og det har blandt andet kunnet lade sig gøre, fordi passagererne i meget vid omfang har bestilt pladsbilletter.

- Så vi har vidst præcist, hvordan togenes længder skulle tilpasses til efterspørgslen, siger han.

Ifølge informationschefen har rekordmange, der tager toget på tværs af landet, bestilt pladsbillet i dagene fra den 21. til 27. december.

På den store rejsedag har vejret heller ikke givet anledning til de store udfordringer.

Faktisk har det været ganske fint. Det fortæller Henning Gisselø, som er vagthavende meteorolog hos Danmarks Meteorologiske Institut (DMI).

- I Jylland har der været solskin det meste af dagen, og solen har bredt sig østpå i løbet af dagen, siger han.

Der er dog risiko for tågebanker, der kan genere - især i den nordlige del af Jylland.

Der kan også opstå rimglatte veje over hele landet. Her er der tale om de steder, hvor der eventuelt ikke er saltet i forvejen.

Derfor bør man være ekstra forsigtig, hvis man kører ud på veje, som ikke er saltet, siger Henning Gisselø.

/ritzau/