Det er muligt at få tilkendt erstatning for en arbejdsskade, selv om skaden oprindeligt stammer fra et uheld i fritiden. Det har Højesteret slået fast med ny og principiel dom, skriver Avisen.dk
Højesteret har givet en 46-årig tømrer ret til erstatning, fordi hans arbejde har forværret en tidligere sportsskade så meget, at han har fået slidgigt. Dommen er afslutningen på ti års kamp for at få anerkendt slidgigten som en erhvervssygdom og er en lærestreg til Ankestyrelsen og Arbejdsskadestyrelsen, der igennem hele forløbet har ignoreret Retslægerådets eksperter.
Det er fagforeningen 3F, der har ført sagen helt til Højesteret for tømreren Jesper Gantzhorn.
- Jeg er glad for dommen. Den slår fast, at en forværring af en eksisterende lidelse skal anerkendes. Det, at Jespers knæ er blevet dårligere, skal anerkendes," siger 3F's advokat Christian Bentz fra advokatfirmaet Lind til Avisen.dk.
Det er med andre ord ikke tømrerens fejl, at han har fået slidgigt i et knæ, der i forvejen var beskadiget.
Højesteretsdommerne lægger i begrundelsen vægt på, at Retslægerådet finder det "overvejende sandsynligt, at mange års tømrerarbejde inklusiv en betydelig mængde direkte og indirekte knæbelastning har accelereret og forværret udviklingen af disse slidgigtforandringer".
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde