Undervisere scorer høje karakterer hos de studerende
Undervisnerne på de danske videregående uddannelser får gode karakterer af deres studerende. Foto: Free/Colourbox
Free/Colourbox/arkiv
Undervisere på universitetet har et højt fagligt niveau, men kan give mere feedback, mener studerende.
Underviserne på de danske videregående uddannelser, såsom universiteter og professionshøjskoler, får gode karakterer af deres studerende. Især når det kommer til undervisernes faglighed.
Det viser en større undersøgelse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet blandt over 120.000 studerende.
På en skala fra et til fem, hvor fem er den bedste karakter, er de studerede blevet bedt om at vurdere blandt andet undervisernes faglighed og deres evne til at give feedback.
Hvad angår fagligheden scorer underviserne i gennemsnit 4,3. Størst er respekten hos de næsten 43.000 universitetsstuderende, der giver deres undervisere de højeste karakterer af alle uddannelsestyper.
Modsat scorer underviserne på erhvervsakademierne lavest.
Når spørgsmålet falder på undervisernes evner til at give feedback, er karaktererne til underviserne generelt lavere.
Og selv om respekten for det faglige niveau er højest hos underviserne på universiteterne, får de selvsamme undervisere lavest karakterer i feedback.
Her scorer underviserne på de kunstneriske uddannelsesinstitutioner højest.
Uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V) håber, at undersøgelsen kan sætte tanker i gang hos de enkelte institutioner. Han afventer deres reaktion, før han vil omsætte resultaterne i politisk handling, oplyser han.
Samtidig er resultaterne også ment som et tilbud til de kommende studerende, der fremover skal vælge uddannelser.
- I første omgang skaber undersøgelsen gennemsigtighed, om hvor de studerende er tilfredse med fagligheden, feedback og lignende, for de der påtænker at tage en uddannelse, siger Søren Pind.
- Det håber jeg, at de vil inddrage i deres overvejelser.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde