Undtagelsen i ligebehandlingsloven

Offentliggjort

* Ligebehandlingsloven blev indført i Danmark i 1978. I den fremgår det, at forskelsbehandling af mænd og kvinder i forhold til ansættelsesforhold er forbudt.

* Samme år blev der indført en bekendtgørelse, som undtager præstestillinger i folkekirken samt tilsvarende stillinger i andre trossamfund.

* I oktober 2022 kom landets biskopper med en fælles opfordring til den daværende kirkeminister om at afskaffe undtagelsesbestemmelsen for folkekirken. Bekendtgørelsen var ifølge biskopperne forældet og unødvendig.

* Afskaffelsen har især fra missionske bevægelser vakt modstand. De missionske bevægelser har blandt andet lagt vægt på bestemmelsens betydning for et kirkesyn, som historisk har kunnet rummes i folkekirken, og som fortsat deles af et lille mindretal.

* Det vil efter ophævelsen af undtagelsesbestemmelsen ikke længere være lovligt i folkekirken at indstille, ansætte eller fravælge kandidater på baggrund af deres køn.

* Undtagelsesbestemmelsen forventes at blive ophævet i begyndelsen af det nye år.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.