Ung SF'er klar til at trodse sine egne
SF's 25-årige spidskandidat i Region Hovedstaden, Andreas Røpke, der ser ud til at blive regionens nye formand, er så besluttet på at gå efter posten, at han er villig til at trodse sine egne gruppemedlemmer i regionsbestyrelsen. Selv med et par SF'ere, der er imod hans planer om at blive regionsformand, vil han stadig have et flertal med de borgerlige.
Det slår han fast over for Ritzau, efter at Ekstra Bladet torsdag skriver, at der internt blandt SF's valgte til regionsbestyrelsen er utilfredshed med, at Andreas Røpke har allieret sig med højrefløjen i en aftale, hvor Røpke får formandsposten, og de borgerlige til gengæld slipper af med nuværende regionsformand Vibeke Storm Rasmussen (S).
- Der er et flertal på 24 mandater bag aftalen med den borgerlige fløj om at gøre mig til formand. Og det er kun nødvendigt med 21, så selv om et par stykker fra min egen gruppe skulle stemme imod mig som formand, vil der sandsynligvis stadig være et flertal bag, siger Andreas Røpke.
Han erkender dog, at det ville ret atypisk, hvis han skulle sidde som regionsformand med stemmer imod sig fra sin egen partigruppe.
- Jeg tror heller ikke, det bliver aktuelt, tilføjer han.
Andreas Røpke afviser samtidig, at han har været i kontakt med partiets ledelse i forbindelse med aftalen med de borgerlige partier.
- Ledelsen blander sig ikke i konstitueringen, siger Andreas Røpke.
/ritzau/
SF's unge Andreas Røpke føler sig sikker på at blive formand i Region Hovedstaden. Med eller uden alle partifællers stemme i ryggen.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned