Unge gider ikke være bager, slagter eller tjener
Arkivfoto Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
De unge får et romantiseret billede af fagene via tv, mener uddannelsesdirektør.
Mere end hver tredje elev på fødevareuddannelserne på erhvervsskolerne dropper ud. Det skriver Fagbladet 3F.
I 2013 droppede hele 36 procent af de unge på erhvervsskolernes fødevareuddannelser ud i løbet af grundforløbet. Til sammenligning var den gennemsnitlige frafaldsprocent på tværs af alle grundforløb 27 procent i 2013. Det viser tal fra Undervisningsministeriet.
Ifølge uddannelsesdirektør Hans Henrik Jensen fra erhvervsskolen Kold College bliver uddannelserne i stor stil romantiseret i tv via Den Store Bagedyst og madlavning på Go'Morgen Danmark.
- Der er stor forskel på Den Store Bagedyst og på virkeligheden ude i et bageri, siger Hans Henrik Jensen og fortætter:
- Desværre tror jeg ikke, at de unge bliver vejledt godt nok. Og det kommer også som en overraskelse for dem, at der er så meget teori i uddannelserne. De står kun cirka halvanden dag om ugen i køkkenet. Resten sidder de på skolebænken, siger han.
Judith Kyst, direktør for den selvejende institution Madkulturen, vurderer, at der skal gøres noget ved fødevareuddannelsernes image.
- Det er beklageligt, men frafaldet er generelt noget, vi er meget opmærksomme på. Jeg tror, de unge ser fødevareuddannelserne som værende ensformige og kedelige og uden karrieremuligheder. Danskerne har et alt for smalt syn på disse uddannelser, siger Judith Kyst.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker