V om møller: De må længere væk fra naboer

Nye kæmpevindmøller skal endnu længere væk fra naboerne, end Miljøstyrelsen foreslår i et nyt udspil, som skal sikre de danske borgere mod lavfrekvent støj.

Sådan lyder det fra Venstre, efter det er kommet frem, at naboer til kommende kæmpevindmøller med udspillet ikke får samme beskyttelse mod støjen som naboer til andre typer industrianlæg.

- Når det kan påvises, at det er et problem, skal vi tage det alvorligt. Derfor vil jeg arbejde for, at vi bliver enige om, at vindmøllerne kommer længere væk, siger partiets miljøordfører Eyvind Vesselbo.

Debatten om placeringen af vindmøller er blevet rejst af en række eksperter, som mener, at udspillet fra Miljøstyrelsen overvurderer, hvor godt danskernes huse er isolerede mod den form for støj.

Samtidig er det kommet frem til, at kæmpevindmøller på 2,3 til 3,6 megawatt kan rejses lige så tæt på naboerne, som det altid har været tilfældet.

Til sammenligning skulle de længere væk, hvis kravene var de samme som fra for eksempel en fabrik, oplyser eksperter til Berlingske Tidende.

Og det er ikke tilfredsstillende for Venstre.

- Man har i for lang tid været alt for large med placeringerne, og det er Miljøstyrelsen også i deres udspil, som tager mere hensyn til vindmøller end befolkning, siger Venstres miljøordfører Eyvind Vesselbo.

Han mener, at det er afgørende for at sikre opbakning til opførelse af vindmøller er, at de bliver placeret, så de generer så få som muligt.

- Løsningen på hele problematikken er at opføre vindmøllerne på havet. De skal så langt ud, at de hverken generer med støj eller ødelægger udsynet fra kysterne, siger Eyvind Vesselbo.

/ritzau/

Styrelses udspil tager mere hensyn til møller end naboer, mener Venstre, som vil have møllerne ud på havet

Offentliggjort Sidst opdateret