Væksthusene virker
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Væksthusene giver virksomhederne meromsætning.
En evaluering af de fem regionale Væksthuse viser, at virksomheder, der har fået rådgivning fra Væksthusene, har en meromsætning på 11 procent i forhold til de virksomheder, der ikke har fået rådgivning, skriver Kommunernes Landsforening i en pressemeddelelse.
Hos Væksthus Sjælland, der også rådgiver virksomheder fra Lolland-Falster, er direktør Mads Kragh heller ikke i tvivl om, hvad der er den største grund til, at virksomhederne klarer sig bedre, når de har rundet et af væksthusene.
- Der er sikkert forskellige årsager til det, men jeg tror det vigtigste, det er, at vi er med til at sætte spot på, hvor det er, virksomhederne har nogle udfordringer, og hvor det er, at virksomhederne kan gøre nogle ting selv for at komme ind i et vækstforløb, så det er denne her uvildige sparring på virksomhedens udfordringer, som er der, hvor vi gør en forskel, siger han.
Mads Kragh vurderer, at Væksthus Sjælland rådgiver et sted mellem 50 og 70 virksomheder på Lolland-Falster om året.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker