Værtshuse blæser på rygeloven

Den traditionelle kombination af en pilsner og en smøg er stadigvæk en del af dagligdagen på landets værtshuse.

Det fastslår Arbejdstilsynet, der kan konstatere, at mere end hver tiende værtshus overtræder rygeloven.

Tilsynet har lavet en opgørelse for Politiken.dk, der viser, at det suverænt er den branche, hvor der foregår flest overtrædelser af loven.

- Vi ved, at nogle værtshusejere ikke vil overholde loven, og det er noget, som vi er meget opmærksomme på, siger pressekoordinator Tanja Krabbe fra Arbejdstilsynet.

Tilsynets kontrollanter har gennemført 2187 besøg på værtshuse, restauranter og barer i perioden mellem den 1. januar 2008 og frem til udgangen af august i år. Besøgene har resulteret i 264 påbud.

Hvis en virksomhed ikke efterlever påbudet, sender Arbejdstilsynet sagen videre til politiet. Ordensmagten kan i første omgang udskrive en bøde på 2000 kr., og bøden vokser ved gentagne overtrædelser.

Tanja Krabbe fortæller, at 31 sager om overtrædelse af rygeloven er overdraget til politiet.

- Der er tale om sager fordelt over hele landet, og i næsten alle tilfælde er det værtshuse, som ikke har rettet sig efter vores påbud, tilføjer hun.

/ritzau/

Mere end hvert tiende værtshus ser stort på rygelov. Arbejdstilsynet har videresendt 31 sager om overtrædelse af loven, og næsten alle handler om værtshuse.

Offentliggjort Sidst opdateret