Vandet skal fortsat koges i Køge

Der bliver stadig arbejdet på højtryk med at finde kilden til udbruddet af campylobacter i vandet fra Køge Vandværk.

Indtil nu har analyser af vandet ikke vist tegn på forurening.

Anbefalingen fra Køge Kommune og Embedslægen lyder fortsat, at de cirka 20.000 borgere i Køge by, der får vand fra Køge Vandværk, skal blive ved med at koge det vand, de drikker og bruger til madlavning. Ligeledes skal fødevarevirksomheder, restauranter og lignende i området fortsat overholde de restriktioner, som Fødevareregion Øst har udmeldt.

Imens venter Energiforsyningen på yderligere resultater af analyser fra laboratoriet i håb om, at de kan give et fingerpeg om, hvor i systemet en eventuel forurening kan være opstået.

Ifølge kommunes hjemmeside er de fleste af borgerne blevet smittet i perioden 14.-20. maj.

Sagen begyndte tirsdag den 1. juni, da Køge Kommune konstaterede 45 tilfælde af det samme sygdomsforløb.

Da de ramte ikke havde andre ting tilfældes end det, at de boede i samme område, blev vandet mistænkt for at indeholde bakterien campylobacter.

Campylobacter er en bakterie, der smitter fra forurenet vand og visse fødevarer, dog ikke fra menneske til menneske. Infektionen giver diarre, ondt i maven, eventuelt kvalme, opkastninger og/eller feber.

Sygdommen går oftest over af sig selv, men ved alvorlige eller vedvarende symptomer bør man kontakte sin læge.

Køge blev ramt af en vandforureningssag i 2007. Der måtte borgere i det nordlige Køge holde sig væk fra vandhanen, efter at der blev konstateret afføring i vandet fra Lyngen Vandværk.

/ritzau/

Selv om myndighederne arbejder konstant, er kilden til forureningen i vandet fra Køge Vandværk endnu ikke fundet. Borgerne skal stadig koge vandet.

Offentliggjort Sidst opdateret