Vandmangel giver livreddere sved på panden

Sidste uges hedebølge gav årets travleste uge for landets livreddere.

Hele 4.157 gange var livredderne i aktion i løbet af ugen, og det er cirka 25 procent mere end ugen før. Det var dog kun tre af aktionerne, der direkte reddede liv.

- I alle tre livreddende aktioner har livredderne rykket ud til folk, som var besvimet i varmen, skriver TrygFonden Kystlivredning i en pressemeddelelse.

Vandmangel var årsagen til alle tre mistede bevidstheden, og det får nu TrygFonden til at minde folk om, at man skal huske at drikke masser af vand i varmen.

Man kan let komme til at glemme at drikke vand, når man er på stranden, og gør man det, er man i fare for at dehydrere og besvime. Det skriver TrygFonden, der samtidig fraråder alkohol.

- Alkohol svækker dømmekraften og øger dermed risikoen for at drukne, men derudover virker alkohol også dehydrerede. Lad derfor alkoholen blive hjemme og drik rigeligt med vand, siger René Højer, som er TrygFondens ansvarlige for bade- og vandsikkerhed.

TrygFonden Kystlivredning har i denne sæson været i aktion 7.148 gange, hvor af 11 bliver betragtet som livreddende.

/ritzau/

Med over 4000 aktioner på de danske badestrande blev sidste uge den travleste i år for landets livreddere. Hedebølge og vandmangel får skylden.

Offentliggjort Sidst opdateret