Vejarbejde sat på pause da det gav kæmpekø nær Storebælt
Først på eftermiddagen torsdag var der seks til otte kilometer lang kø på E20 ved Vemmelev.
En kilometerlang kø er torsdag midt på eftermiddagen væk på E20-motorvejen ved Vemmelev. Det oplyser Vejdirektoratet.
- Vejarbejdet er overstået, siger vagthavende Karin Lykbak Kildetoft.
- Da det gav så meget kø, besluttede Vejdirektoratet at fjerne det vejarbejde, der var i gang, så trafikken kunne blive afviklet, tilføjer hun.
Trafikken glider igen normalt, efter at køen tidligere på eftermiddagen målte op mod otte kilometer.
Vejarbejdet blev afbrudt, inden det var færdigt. Om det bliver sat i gang igen de kommende dage, kan vagthavende ikke oplyse noget om.
- Men umiddelbart er det vurderet, at når det giver så meget kø, skal der ikke være vejarbejde, siger Karin Lykbak Kildetoft.
Bilister på vej fra Sjælland mod Fyn kan holde sig opdateret omkring vejarbejde på strækningen på www.trafikinfo.dk.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker