Vi havde ikke set en stjerne komme

- Vi er stadig chokerede, men vi er rigtig, rigtig glade. Vi er godt klar over, at det forpligter, men vi havde ikke set det komme. Og det har ikke været vores målsætning, siger en af ejerne af Den Røde Cottage, Anita Klemensen.

Onsdag fik restauranten for første gang en stjerne i den prestigefyldte Michelin-guide.

De to kokke, Anita Klemensen og Lars Thomsen, har deres erfaring fra Restaurant 1th, Søllerød Kro og Dragsholm slot.

- Jeg har altid haft stor respekt for Michelinstjerner, men vi havde aldrig troet, at det ville ske for os. Så selvfølgelig er vi glade og stolte, fordi vi laver det, vi selv godt kan lide, og sådan skal det blive ved at være, siger Anita Klemensen.

Så der er ingen planer om at sætte priserne i vejret eller lave dobbelt op på stilen.

- Nærværet i restauranten er stadig meget vigtig for os. Vi er helt enige om, at det er fantastisk, men vi har netop fået den, for det vi er, og derfor fortsætter det sådan, siger hun.

Restauranten er fyldt af heldige gæster onsdag aften, så fejringen af stjernen sker kun med et glas, når der lukkes.

På restaurant Geranium er glæden også stor.

- Vi er meget glade og stolte. Vi er meget bedre end sidste år, men vi var ikke dårlige sidste år. Der er meget fokus på Michelinstjerner lige før, de uddeles, men i hverdagen betyder det ikke så meget, siger Geraniums køkkenchef, Rasmus Kofoed.

/ritzau/

Glæden og overraskelsen strømmer ud at telefonen.

Offentliggjort Sidst opdateret