Vildsvin i Himmerland meldt til politiet
35 vildsvin er i løbet af sommeren set i et område i Himmerland, og det har nu fået Naturstyrelsen til at melde en formodet udsætning til politiet. Foto: Tobias Schwarz/arkiv/Ritzau Scanpix
Tobias Schwarz/arkiv/Ritzau Scanpix
Efter at i alt 35 vildsvin er set i et område i Himmerland, er den formodede udsætning nu meldt til politiet.
Naturstyrelsen har meldt en formodet udsætning af 35 vildsvin til politiet, efter at de er set nær Gatten i Himmerland.
Det oplyser Naturstyrelsen tirsdag.
Siden midten af juli har lokale jægere flere gange observeret en større gruppe vildsvin gå nogenlunde samlet i et område, hvor der ellers ikke er vildsvin.
Og det har fået styrelsen til at tro, at vildsvinene er sat ud i naturen - og altså ikke er vilde, fortæller Mads Jensen, kontorchef i Naturstyrelsen.
- Den adfærd, de pågældende vildsvin udviser, virker, som om de er vant til mennesker. De har ikke den naturlige flugtafstand, og deres adfærd i det hele taget virker menneskevant.
- Derfor er det ikke vildsvin, der efter al sandsynlighed er født i naturen, siger han.
I Danmark er det ulovligt at sætte vildsvin ud i naturen uden en tilladelse.
Vildsvin har ellers været udryddet herhjemme i 200 år, men de senere år er flere indvandret fra Tyskland og har bosat sig i Sønderjylland. I dag vurderer Naturstyrelsen, at der er omkring 100 vilde vildsvin i Danmark.
Folketinget vedtog den 4. juni vildsvinehegnsloven om opførelse af et hegn langs den dansk-tyske grænse for at forhindre afrikansk svinepest i at brede sig.
Og den 13. august fik det 70 kilometer lange vildsvinehegn grønt lys fra Miljøstyrelsen.
Samtidig blev jagtreglerne i foråret lempet, hvilket gav jægere lov til at skyde vildsvin døgnet rundt og året rundt.
Ifølge Mads Jensen er størstedelen af de 35 vildsvin i Himmerland allerede nedlagt af jægere i området. Alligevel håber han, at politiet vil undersøge, om der er hold i mistanken om, at vildsvinene er udsat.
- Hvis der skulle være nogen, der har udsat dem, er det vigtigt at sende det klare signal, at det skal de altså lade være med, siger han.
Afrikansk svinepest har aldrig været konstateret i Danmark.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker