Vinden væltede lastbil på Vejlefjordbroen

Bilister, der har planer om at passere Vejlefjordbroen i nordgående retning, kan forvente en mindre kø.

Den hårde vind har nemlig blæst en lastbil omkuld, som spærrer det ene spor. Lastbilens chauffør var i kort tid fastklemt, men er nu bragt til hospitalet med mindre skader.

Politiet er til stede med en kranvogn, og oprydningsarbejdet er sat i gang, men der kan gå noget tid, før begge spor igen er åbne for trafik.

Samtidig får ulykken Sydøstjyllands Politi til at understrege, at man skal passere broen med omtanke.

- Lette køretøjer frarådes helt at passere broen. Og har man en lille trailer, ingen last på lastbilen eller en campingvogn, bør man også finde en anden vej.

- Der er meget kraftig vind lige nu, siger vagtchef Hans Hoffensetz.

Umiddelbart ser vinden ud til at tage til i styrke i Sydøstjylland de kommende timer, men politiet håber at kunne holde broen åben.

Det samme gør sig gældende for såvel Storebæltsbroen og Øresundsbroen, hvor der begge steder varsles om kraftige vindstød.

På Øresundsbroen frarådes vindfølsomme køretøjer at passere, mens andre bilister skal holde en hastighed på maksimalt 50 kilometer i timen.

/ritzau/

En lastbilchauffør slap med mindre skader, da hans lastbil væltede på Vejlefjordbroen.

Offentliggjort Sidst opdateret