Vinteren spænder ben for posten

Mange danskere må regne med fortsat at kigge langt efter breve og postomdelte aviser de næste dage.

Kong Vinters kolde hånd om landet gør det svært for posten at bane sig vej mange steder. Med udsigt til mere sne og is den kommende tid forudser Post Danmark, at problemerne fortsætter.

- De seneste dages snevejr forsinker omdelingen af posten på især Fyn, Sydsjælland, Bornholm og i Sydjylland. Den overliggende post bliver omdelt så hurtigt, som vejret tillader det, siger kommunikationschefen i Post Danmark, Lars Kaspersen.

Foreløbig er 250 postbude kommet til skade på glatte veje og fortove. Post Danmark opfordrer alle til at få ryddet, så posten kan komme sikkert frem.

- Vi gør alt, hvad vi kan for at få posten ud. Men mange steder er rydningen af fortove og veje fortsat så mangelfuld, at det ikke er muligt eller sikkert for postbudene at komme frem, og så må vi tage posten med tilbage, siger Lars Kaspersen.

Kunder, som ikke får post i flere dage, kan ringe på telefon 80207030 og høre om situationen i deres område, og om der er lavet nødforanstaltninger.

Post Danmark følger vejrsituationenog på hjemmesiden www.postdanmark.dk, kan kunderne under "Dagens Post" løbende holde sig orienteret om den lokale postsituation.

- Desværre ser det ud til, at sne og is vil gøre det svært for os at komme ud med posten et stykke tid endnu, siger Lars Kaspersen.

/ritzau/

Postbudene kæmper stadig med sne og dårligt ryddede fortove. De kommende dage går det især ud over postomdelingen på Fyn, Sydsjælland, Bornholm og i Sydjylland.

Offentliggjort Sidst opdateret