Vinterferie betyder kontrol af skibusser

I løbet af de næste par uger vil tusindvis af danskere tage på skiferie i Norden og Alperne. Mange af dem rejser med skibusser. Det betyder en livlig trafik med færgerne fra gedser og Rødby mof Tyskland og senere hjem igen. Politiet har derfor varslet en landsdækkende kontrol af disse busser. Kontrollen løber indtil søndag den 22. februar.
Det er blandt andet overholdelse af køre-hviletidsreglerne, politiet vil kigge efter, da chaufførerne er ansvarlige for de mange passagerers sikkerhed på turen. Det er vigtigt, at det apparat, der registrerer bussens hastighed og køre-hviletider, fungerer korrekt, så derfor vil politiet også tjekke, om det er tilfældet, skriver politiet på politi.dk
Derudover bliver blandt andet køretilladelser, kørekort, bussens tekniske stand, brandslukkere og sikkerhedsudstyr kontrolleret, ligesom eventuelle andre færdselslovsovertrædelser vil blive noteret.




Skibusser har travle uger. Det samme har politiet, som kontrollerer busser og chauffører.

Offentliggjort Sidst opdateret