Al flytrafik ind og ud af Københavns Lufthavn bliver aflyst torsdag eftermiddag, og lufthavnen lukker officielt klokken 17.
Det er skyen af aske fra den islandske vulkan Eyjafjallajökuld, der er synderen, der holder flyene på jorden.
- Vi er af sikkerhedsmæssige årsager nødt til at indstille trafikken i løbet af eftermiddagen. Vi regner med, at vi lukker helt omkring klokken 17, siger Henrik Peter Jørgensen, kommunikationsdirektør, Københavns Lufthavn i en pressemeddelelse.
Lukningen kan komme til at trække i langdrag.
- Det er på nuværende tidspunkt desværre umuligt at sige, hvornår vi kan genoptage flyvningerne, siger Peter Jørgensen.
Pressechef i Københavns Lufthavn, Søren Hedegaard Nielsen, siger til Ritzau, at der er "overhængende risiko" for, at lufthavnen også hele dagen fredag vil være lukket.
I Aalborg lukker lufthavnen klokken 14:00, og lufthavnen i Esbjerg ligger stiller. Ruteflyet til Stavanger og helikopterne til oliefelterne i Nordsøen er aflyst.
Flyselskabet SAS har torsdag middag aflyst samtlige afgange til Norge og afgange til Storbritannien.
- SAS beklager de gener, som aflysningerne har for vores kunder. SAS ombooker eller refunderer selvfølgelig billetterne. Samtidig opfordrer vi kunderne til at tjekke vores hjemmeside og blive hjemme, hvis deres fly er aflyst, siger direktør i SAS Brand, Marketing og Eurobonus, Per Møller Jensen.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker