Weekendavisens chefredaktør får Publicistprisen
Journalist og chefredaktør på Weekendavisen, Martin Krasnik, er torsdag aften blevet tildelt Publicistprisen. (Arkivfoto). Foto: Liv Latricia Habel/Ritzau Scanpix
Martin Krasnik "rager intellektuelt op i landskabet" mener jury, som tildeler ham Publicistprisen.
Martin Krasnik, som er chefredaktør på Weekendavisen, er publicist fra inderst til yderst, og det sikrede ham torsdag Publicistprisen.
Det skriver Den Danske Publicistklub i en pressemeddelelse.
- Intellektuelt rager han også op i landskabet, og han har i flere årtier været en udfordrende stemme, lige meget om det er i det skarpe interview på tv, som skrivende journalist eller som chefredaktør på Weekendavisen, skriver juryen bag prisen.
Publicistprisen bliver uddelt en gang om året af Den Danske Publicistklub. Klubben har uddelt prisen siden dens 100-års jubilæum i 1980.
Den Danske Publicistklub er et netværk for journalister og mediefolk.
Martin Krasnik blev uddannet journalist i 1994, og han er i dag chefredaktør på Weekendavisen.
Inden han blev det, var han i en årrække vært på DR 2-programmet "Deadline".
Juryen bag prisen fremhæver, at Krasniks udgangspunkt ofte tager afsæt i hans eget liv, men med en akademisk overbygning.
- I den aktuelle konflikt i Israel og Gaza har Krasnik været en væsentlig stemme i den bredere offentlighed med sin bogudgivelse "En smal bro over afgrunden", der har bragt dybere forståelse og en mulig retning for løsning af en konflikt, der virker uløselig, lyder det fra juryen.
"En smal bro over afgrunden" udkom i december sidste år. Den handler om konflikten mellem Israel og palæstinenserne.
I 2023 var det sportsjournalisten Jan Jensen fra Ekstra Bladet, som vandt Publicistprisen for sin kritiske journalistik, som især har handlet om fodboldpolitik.
Torsdag aften er der også blevet uddelt yderligere to priser. Det er henholdsvis Talentprisen og Dokumentarprisen.
Talentprisen går til Louise Dalsgaard, som er journalist og retsreporter hos DR.
Dokumentarprisen er blevet tildelt fotograferne Asger Ladefoged og Mathias Svold, samt journalist Michael Lund fra Berlingske.
De modtager prisen for reportagen "Dødvande", som handler om det danske havmiljøs tilstand.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde